Skyforger vēsture
Pētera mūziķa karjera, iespējams, sākās tik senos laikos, kad vēl nebija ne "Bez greznības", ne "Grindmaster Dead", vīru pulciņam klīstot no viena Vecrīgas bāra uz citu un pilnā rīklē aurojot Manowar dziesmu "We are the kings of metal". Pēteris pats gan neko šādu neatceras, bet, kā viņš saka, "kad alus galvā, viss var gadīties"...
"Skyforger" vēsture sākās 80to gadu beigās, kad jaunais Pēteris pievienojās punk/hc grupai "Bez greznības". Grupā bija Pēteris (ģitāra), Imants Vovers (bungas) un Ivars Blūms (bass; tagad "Skumju akmeņi"). Grupa spēlēja Ivara dziesmas. Tā kā Pēterim un Imantam pie sirds gāja metāls, viņi centās pierunāt Ivaru spēlēt šajā stilā. Ivaram šī doma nepatika, un drīz "Bez greznības" beidza pastāvēt.
1991. gadā Pēteris un Imants nodibināja doom grupu "Grindmaster Dead". Grupa atšķīrās no citām Latvijas grupām, jo kopā ar ģitārām un bungām izmantoja arī flautu. To spēlēja Linda Bēce, Pēteris- ģitāru, Imants- bungas, kādu laiku basu spēlēja Ivars, bet vēlāk viņa vietā stājās Ivara paziņa Edgars, nu pazīstams arī kā Zirgs, un vokālu ķērca, rēca un dziedāja Konstantīns. "Grindmaster Dead" dziedāja par Viduslaikiem, kariem, vēsturi u.tml. Grupa kļuva diezgan populāra Latvijas metālistu aprindās. Tika ierakstīti arī 3 mājas albumi- "Stench From The Grave" (1992), "Through The Vault Of Sadness" (1993) un "Stronger Than Love" (1994). Divas dziesmas no albuma "Stronger than Love" tika iekļautas izlasē "With Silent Hate", kas tika izdota 1995 gadā. "Stronger Than Love" ir pieejams arī DC++ hubos. "Grindmaster Dead" pastāvēja līdz brīdim, kad Pēteris aizrāvās ar Latvijas vēsturi... Īstais stāsts sākās 1995. gadā, kad grupa mainīja nosaukumu uz "Skyforger"
Pašā sākumā "Skyforger" cīnītāji bija Pēteris (ģitāra), Edgars (bass), Imants (bungas), Linda Bēce(flauta), Konstantīns Švedovs(vokāls) un Mārtiņš Pētersons (ģitāra). Šajā sastāvā grupa ierakstīja mājas albumu "On The Pagans’ Land". Drīz Mārtiņš grupu pameta, un viņa vietā stājās Viesturs (tagad "Sanctimony"). Tika ierakstīta dziesma "The Legend" izlasei "Melnā piektdiena vol.2", šī dziesma ir iekļauta arī albumā "Pērkoņkalve" ar nosaukumu "Caur Aizsaules vārtiem". Drīz Konstantīns un Viesturs aizgāja, un "Skyforger" pievienojās Rihards. Daži saka, ka "Skyforger" ieguva savu skanējumu pēc Riharda pievienošanās. Un, iespējams, viņiem taisnība. Rihards bija pārņemts ar blekmetālu, un grupa sāka rakstīt jaunas dziesmas. Grupai pievienojās arī Gints Lundbergs- skaņu inženieris studijā un uz skatuves. Un visu pārējo jūs varat izlasīt jebkur- arī šeit...
Vienas nedēļas laikā 1997. gada martā grupa ierakstīja savu demo albumu "Semigalls' Warchant", kas nu sasniedzis kulta statusu. Pēc ieraksta Linda grupu pameta. Kaseti aptuveni 500 eksemplāros izplatīja paši "Skyforger". Demo kļuva diezgan populārs Eiropā, dažos metāla žurnālos tas pat tika nodēvēts par "gada demoierakstu", un grupa drīz parakstīja līgumu ar "Mascot Records" par 3 albumu izdošanu.
1998. gada maijā "Skyforger" ierakstīja albumu "Kauja pie Saules". Vasarā grupu pameta Imants. Viņa vietu kā sesijas bundzinieks pārņēma Kārlis no "Sanctimony". Grupa piedalījās savā pirmajā tūrē "Baltic Thunder Tour", un pēc tās par jauno bundzinieku kļuva Edgars "Mazais", kurš tolaik spēlēja arī grupā "Heresiarh". 26. oktobrī tika izdots albums "Kauja pie Saules".
To prezentēja 1999. gada janvārī klubā "Kabata". Augustā grupa devās studijā, lai ierakstītu albumu "Latviešu strēlnieki", taču grupu personīgu un muzikālu domstarpību ar Pēteri dēļ grupu pameta Rihards. Albums tika ierakstīts pamatā trijatā, tomēr Kārlis no "Sanctimony", Eva Goškina, Mārtiņš Pētersons un Māris Brensons nedaudz palīdzēja.
Ierakstīšana tika pabeigta 2000. gada janvārī, un "Skyforger" meklēja jaunu ģitāristu. Tas nebija viegli, tika uzklausīti 3 ģitāristi, bet neviens neatbilda prasībām. Tādēļ kādā pasākumā Rihardam lūdza atgriezties grupā, un februārī viņš to izdarīja. Grupa bieži uzstājās un pat ieguva balvu par labāko skatuves tēlu festivālā "Sinepes un medus". 15. septembrī klubā "Kabata" notika albuma "Latviešu strēlnieki" MC versijas prezentācija, un CD versiju 9. oktobrī izdeva Mascot Records.
Diemžēl Mascot Records šo ierakstu neatbalstīja. Nebija nedz popularizēšanas, nedz apsolītā tūre, mūzikas žurnāli netika informēti par ierakstu, galu galā netika izmaksāts honorārs. Tādēļ 2001. gada pavasarī grupa lauza līgumu un sāka jaunas ierakstu kompānijas meklēšanu. Par spīti tam, nākamajos divos gados grupa spēlēja daudzos koncertos, ieraksīja albumu "Pērkoņkalve" (kā vienmēr- Phoenix studijā), kā arī piedalījās koncertos un tūrēs ar citām grupām pa Eiropu: brīvdabas festivālos "Hard Rock Laager" Igaunijā un "Baltijas Saule 1" Rīgā, 2002. gada oktobrī- Christ Crushing European Tour. Šajā laikā grupa sāka uzstāties arī kā folkloras kopa. Tomēr grupai šis bija grūts laiks grūtās un smagās ierakstu sesijas dēļ, nepatikšanu ar ierakstu kompānijām (Ars-Metalli krāpšanās rezultātā tika zaudēts vesels gads) un citu iemeslu dēļ.
2003. gada februārī, pēc ilgas un grūtas ierakstu kompānijas meklēšanas, grupa noslēdza līgumu ar vācu Folter Records, un "Pērkoņkalve" tika izdota 26. aprīlī (CD versijā) un 12. jūlijā (500 vinila platēs). Aprīlī grupa piedalījās "Easter Disaster" tūrē Somijā, vasarā ierakstīja albumu "Zobena dziesma" un uzstājās 7. "Under the Black Sun" festivālā Vācijā, 21. septembrī, saulainā un siltā dienā, baltiešu saulstāvju godos "Baltijas Saule 2" tika prezentēts albums "Pērkoņkalve". Vērā ņemams fakts- kad "Skyforger" izpildīja dziesmu "Čūsku sieviete", sākās pērkona negaiss. Kā zinām, šajā dziesmā stāstīts par to, kā Pērkons iznīcina kristīgo baznīcu...
2003. gada beigās "Skyforger" uzstājās Igaunijā kopā ar grupu "Impaled Nazarene" un piedalījās ikgadējā pagan/black metāla festivālā Minskā. Drīz, 2004. gada februārī grupa piedalījās veiksmīgā tūrē ar citu "Folter Records" grupu "Trimonium" un pagānmetāla pulku "Menhir".
2004. gada februārī "Skyforger" tika nominēti Latvijas Mūzikas Ierakstu Gada Balvai nominācijās "Labākais rock albums"- "Pērkoņkalve" un "Labākā rock dziesma"- "Kad Ūsiņš jāj". Grupa neieguva balvas, bet bija koncerta galvenā grupa, un parādīja visai Latvijai, kuri ir vīri!!! Ievērības cienīgs fakts ir, ka žūrija jau kuro gadu nespēj vienoties par to, kas īsti ir roks... 2001. gadā "Prāta vētra/Brainstorm" ieguva vairāk kā piecas balvas gan popa, gan roka nominācijās, un 2004. gadā viņi atkal tika nominēti gan roka, gan popa kategorijās ar pilnīgi "popsīgu" albumu. Un atkal dabūja 5 balvas...
23. aprīlī "Skyforger" spēlēja koncertā ar vairākām latviešu metāla grupām un poļu death monstriem "Vader". Drīz pēc šī koncerta Rihards grupu pameta. Tas notika tādēļ, ka smags maizes darbs un ģimene (viņa vecmāte ir slima) neļāva viņam ar pilnu atdevi strādāt grupā, un tas traucētu grupas attīstībai... Pēc Riharda teiktā, cilvēkam dzīvē ir jāpieņem lēmumi, lai cik nepatīkami un smagi tie būtu un jāizvērtē prioritātes. Par spīti Riharda zaudēšanai, grupa nesēdēja rokas klēpī salikuši, un drīz tika atrasti jaunie grupas dalībnieki. Tie ir tautas instrumentu virtuozs Kaspars Bārbals un Ģirts "Motors" Kļaviņš (bijušās grupas Heresiarh ģitārists). Šajā sastāvā "Skyforger" jau ir spēlējuši vairākos koncertos- pagānmetāla festivālā "Kilkim Žaibu" Lietuvā, Somijas tūrē un "Open Hell" festivālā Čehijā. Grupa nospēlēja koncertu 30. jūnijā, kurš vēlāk divas reizes tika pārraidīts nacionālajā televīzijā. Izskatās, ka "Skyforger" pamazām rāpjas ārā no pagrīdes...
11. septembrī "Skyforger" spēlēja tautas mūzikas un pagānmetāla festivālā "Baltijas Saule 2004" Rīgā kopā ar tādām grupām kā Turisas, Metsatoll un citām. Festivāls bija ļoti veiksmīgs, jo to apmeklēja vairāk kā 2000 cilvēku.
2004. gada nogalē grupa studijā gatavoja papildus dziesmas atkalizdotajam "Semigalls' Warchant" albumam. Tika noslēgti arī līgumi ar CD-Maximum par iepriekšējo albumu izdošanu Baltijas un NVS valstīs CD formātā, kā arī ar Folter Records- par veco albumu izdošanu vinila platēs.
11. decembrī Skyforger spēlēja Tallinā, "Metsatoll" albuma "Hiiekoda" prezentācijas koncertā.
2005. gads grupai sākās ar Eiropas turneju caur Vāciju, Holandi, Belģiju, Austriju un Čehiju, kopā ar black metal grupām "Sear Bliss" (Ungārija) un "Salacious Gods" (Holande).
Drīz pēc tam grupa spēlēja koncertā 19. februārī klubā "Kabata" kopā ar somu grupu "Hellbox" un igauņu grupām "Loits" un "Must Missa", kurā tika prezentēts albums "Semigalls' Warchant".
11. martā Skyforger uzstājās Viļņā, koncertā "Tevynei" kopā ar leišu grupām "Diktatura", "Angis" un "Baltas Triuksmas".
18. aprīlī pēc nelielas ķezas studijā iznāca pārizdotais "Semigalls' Warchant". Dziesma no šī albuma- "UZ Ziemeļkrastu" labu laiku gozējās
Radio SWH Rock topa augšgalā.
Aprīļa beigās grupa devās 4 koncertu tūrē pa Īriju.
14. maijā pēc ilga pārtraukuma Skyforger atkal uzstājās kā folk grupa Maija Grāfa svētkos Rīgā, Rātslaukumā.
Grupa šajā laikā saņēma vairākus atzinības apliecinājumus, piemēram, lapā
yoyota.lv mobilo tālruņu melodiju piedāvājumā tika iekļautas 11 Skyforger melodijas, un dziesmas "Kad Ūsiņš jāj" kaverversija tika iekļauta projekta
Melo-M albumā "Melo-M".
Protams, Skyforger uzstājās arī pirmajā Latvijas divu diena brīvdabas metāla festivālā
Metalshow.lv.
Nākamais koncerts bija Viļņā, "Obtest" albuma "Iš kartos I karta" prezentācija 1. oktobrī, un vēlāk grupa devās tūrē uz Čehiju, Slovākiju un Ungāriju.